internet:moje_routery

Knyfy na moje routery domowe

Zapisuję sobie to, co znalazłem TUTAJ, bo a nuż, widelec?

Warning! This section describes actions that might damage your device or firmware. Proceed with care!

With the TL-WR3600 router, there is a catch: the stock firmware is obtained from the OEM: http://www.tplink.com/en/support/download/?model=TL-WDR3600

  • in case the file name of this firmware file does not contain the word „boot” in it, you can simply revert back to original firmware
  • in case the file name of this firmware file does contain the word „boot” in it, you need to cut off parts of the image file before flashing it:
    An example of an image file with the word „boot” in it is wdr3600v1en31334upboot(130909).bin.

Cut the first 0x20200 (that is 131,584 = 257*512) Bytes from original firmware:

dd if=orig.bin of=tplink.bin skip=257 bs=512

You should transfer the firmeware image to the /tmp folder and revert back to original firmware (if availlable you can flash the firmware via the webinterface as well):

Via the safer method using sysupgrade:

sysupgrade /tmp/tplink.bin

Or alternatively you can use the mtd method:

mtd -r write /tmp/tplink.bin firmware

OEM TP-Link firmware for the TL-WDR3600 with the boot part removed to revert to the original OEM firmware:

TL-WDR3600 V1 TL-WDR3600-V1-stripped.zip

Useful Information about Stock Firmware

Updated versions of stock firmware have Firmware Recovery Mode. Recommend upgrading latest stock firmware before flashing to OpenWrt for the first time so you can utilise this if necessary.

No tak w ogóle to PODSTAWOWA KONFIGURACJA OPENWRT

Zabezpieczam sobie kopię instrukcji STĄD nie roszcząc pretensji - po prostu kopia bezpieczeństwa. Wolę czytać zaktualizowane instrukcje pisane przez fachowców, ale jak człowiek sobie sam nie zapisze, to potem może się okazać, że w necie się skasowało i co?

OpenWrt - Failsafe

Tryb awaryjny dla ruterów z OpenWrt Ostatnia zmiana: 2014-09-27 10:46

Tryb failsafe

Oprogramowanie OpenWrt wykonane jest w pewien modułowy sposób, pozwalający na uruchomienie samego systemu w trybie failsafe. Jest to specjalny tryb „awaryjny”, w którym nie są uruchomione prawie żadne usługi poza serwerem telnetu (można dostać się bez hasła do rutera), a interfejs sieciowy ma zawsze ustawiony adres 192.168.1.1. Wszystkie zmiany które zostały wykonane w systemie są ignorowane, dzięki czemu nawet po błędnej konfiguracji interfejsów sieciowych można ruter doprowadzić do stanu używalności. Tryb failsafe dotyczy tylko obrazów squashfs - dla innych (jffs2, ext4) nie ma on zastosowania.

UWAGA: failsafe działa, jeżeli działa jeszcze OpenWrt. Jeżeli router ma źle wgrane oprogramowanie to failsafe nie będzie działać, bo jest to funkcja programowa tego firmware, nie bootloadera!

Ruter uruchomiony jest z partycji squashfs, część z jffs, a więc ta z wykonanymi przez nas zmianami nie jest domyślnie zamontowana. Po wejściu w ten tryb można przywrócić ruter do stanu jak po pierwszym uruchomieniu lub podmontować partycję i poprawić zmiany które wcześniej zostały wykonane. Większość ruterów wyposażona jest w jakiś przycisk. Wprowadzenie rutera w tryb failsafe oznacza uruchomienie go z wciśniętym dowolnym przyciskiem. Cała procedura wygląda następująco:

  • wyłączyć ruter z zasilania
  • połączyć go kablem z jednego portu LAN do komputera

Wyjątek: Niektóre urządzenia np. TP-LINK TL-MR3420v2 i TL-WR741NDv8 - należy podłączyć do portu WAN. Zależy to też od wydania OpenWrt, inaczej może być w Attitude Adjustment i w Barrier Breaker. Jeżeli router nie będzie chciał się zgłosić na porcie LAN należy przełączyć do WAN i sprawdzić.

  • ustawić na stałe w komputerze adres IP karty sieciowej na 192.168.1.2 z maską 255.255.255.0. Brama może zostać pusta
  • podłączyć zasilanie do rutera
  • przez kilka sekund naciskać cyklicznie dowolny przycisk na ruterze.

Jedna z diod (różne w zależności od typu rutera) powinna zacząć szybko migać, 3 razy na sekundę. Oznacza to że ruter jest w trybie failsafe. Teraz można zalogować się przez telnet do rutera (telnet 192.168.1.1) i wykonać jedną z przedstawionych niżej operacji.

UWAGA! Ostatnie doświadczenie z Barrier Breaker i TL-WDR3600

Naciskałem jedyny przycisk, jaki znalazłem oprócz przycisku wyłączania, czyli Reset/WCS lub podobnie. Zamigotała szybko (coś z 5 razy na sekundę) dioda „słoneczko”. Po podłączeniu się wg instrukcji telnetem - rzeczywiście był tryb failsafe.

Wyczyszczenie konfiguracji

Router po restarcie będzie wyglądał jak świeżo po wgraniu nowego firmware - będzie miał domyślną konfigurację.

# firstboot
# reboot -f

Istnieje także możliwość skasowania całej partycji ze zmianami:

# mtd -r erase rootfs_data 
# reboot -f

które powinno mieć taki sam skutek - spowoduje to usunięcie całości zmian z flash i przywrócenie routera do pierwotnego stanu. Wgranie nowego oprogramowania Potrzebujemy serwera http lub ftp na komputerze czy innym serwerze w sieci lokalnej; połączamy pod niego router jednym z portów LAN. Na serwerze ftp/http umieszczamy plik z firmware pod nazwą np. a.bin. Następnie wydajemy polecenia:

# cd /tmp
# wget ftp://192.168.1.x/a.bin
# sysupgrade -n a.bin

gdzie 192.168.1.x to adres IP naszego komputera lub serwera gdzie umieściliśmy plik. Zmiana ustawień w systemie plików Należy najpierw wydać polecenie które zamontuje zmiany w overlay:

# mount_root

Następnie można zmienić to co zepsuliśmy w konfiguracji. Można także ustawić nowe hasło:

# passwd

lub zmienić adres ip na lan:

# uci set network.lan.ipaddr=192.168.1.1
# uci commit network

Jeżeli z jakiegoś powodu mount_root nie działa można „ręcznie” zamontować partycję wydając polecenie:

# mount -t jffs2 /dev/mtdblock3 /overlay

i można poprawić to co zepsuliśmy w konfiguracji. W katalogu /overlay będą znajdowały się wszystkie pliki jakie zostały zmienione w systemie. Wystarczy zmodyfikować to co zostało zmienione i zrestartować router. Urządzenie /dev/mtdblock3 może być różne w zależności od typu routera (jak oznaczona jest partycja można zobaczyć po wydaniu polecenia cat /proc/mtd - szukamy rootfs_data).

  • internet/moje_routery.txt
  • ostatnio zmienione: 2022/05/22 10:38
  • przez 127.0.0.1