pszczoly:inne

Inne

Źródło

„Wer schreibt der bleibt“ / Kto pisze ten istnieje (Aristoteles)

Zapisy pasieczne to ważna rzecz. Różnie realizowane, a i przy użyciu komputera.

Zarys gospodarki pasiecznej, co koniecznie trzeba wykonać – inaczej się nie da.

  • wiosna miesiące marzec/kwiecień: sprawdzanie pokarmu, wyrównywanie siły rodzin, poszerzanie, ramka pracy, zabieranie nadmiaru pokarmu zimowego.
  • czas rójek miesiące maj/czerwiec tworzenie młodych rodzin, wycinanie czerwu trutowego, poszerzanie, kontrola nastroju rojowego i zapobieganie rójce, wychów matek.
  • lato miesiące czerwiec/sierpień: miodobrania, pielęgnacja młodych rodzin,kontrola opadłej warrozy, zabiegi przeciw warrozie
  • Zabiegi późnego lata – przygotowanie do zimowli: rodziny gospodarcze zestawiane na dwa korpusy, łączenie rodzin,usuwanie starych (przeczerwionych) plastrów, kontrola osypu warrozy, zabiegi przeciw warrozie, zakarmianie na zimę.
  • Zabiegi późno jesienne zimowe: kontrola osypu warrozy, zabieg przeciw warozie, prace z obróbką wosku i ramek.

Zapisy rozpoczynają się z chwilą założenia pierwszej miodni (dla wszystkich rodzin jednocześnie) co ma miejsce w czasie kwitnienia wiśni. Ta czynność zostaje odnotowana. Wraz z założeniem miodni, wkładana jest ramka pracy, na pozycję 2 i zabierane są ramki z nadmiarem pokarmu zimowego. Po upływie 2 -3 tygodni ramka trutowa jest zamieniana na pustą do odbudowania,(wycinany czerw trutowy) to odnotowane jest jako D (wycinanie czeriu trutowego czym więcej tym lepiej – zabudują zaczerwią wycina się i do skutku …) i jednocześnie zabierane jest po jednej ramce z pszczołami i czerwiem do zbiorczego odkładu, dla wychowu matek metodą czterech kroków i tworzenia młodych rodzin, to odnotowane jest jako A. Przy rozwoju rodzin, w zależności od sytuacji, po upływie 1 – 2 tygodni, rozpoczyna się kontrola nastroju rojowego, w odstępie co 7 dni, co trwa z reguły do końca czerwca. Te czynności są odnotowywane. Rodziny z nastrojem rojowym w zapisach otrzymują znaczek X i kredą na ulach też piszę X. Ilość miodu w zapisach jest ujmowana jako ilość zabranych do wirowania ramek (np 9 ramek to 9H).

Podsumowanie, dlaczego takie a nie inne ujęcie notatek pasiecznych.

Po pierwsze: Te zapisy mają na celu zarchiwizowanie podstawowych danych, pod kątem własnej selekcji matek – wychowu własnych matek! z uwzględnieniem kryteriów podstawowych, na pierwszym miejscu łagodność, potem miodność i skłonność do rójki. Odnotowywany jest status łagodności: są łagodne to kryterium 01 – łagodne warte selekcji – złośliwe wypad z selekcji. Dalej rojność też system 01 jak skłonne do rójki to wypad i nie warte dalszej selekcji. Miodność- to kryterium spina sprawę. Łagodne, nie skłonne do rójki i miodne, te są odznaczane do pobierania materiału zarodowego na własne potrzeby, bo tworzenie odkładów i w tym celu własna hodowla matek, to podstawa. Odkładów winno być tworzonych tyle ile jest rodzin gospodarczych!.

Tworzy się je z jednej ramki z czerwem i pszczołami! Tworzenie młodych rodzin, łączenie rodzin, likwidacja rodzin to rzeczywistość nieodzowna, do tego niezbędne są własne matki. Każda matka jest dobra. Nie ma żadnej różnicy, czy to matka rojowa, z cichej wymiany, ratunkowa, mała czy duza. Ma czerwić, a co jest warta rodzina to nie tylko od matki zależy … Osobna rzecz to warroza – konieczność zapisów dla ścisłego monitorowania skuteczności zabiegów. Zapisywana jest ilość opadłej martwej warrozy przypadajacej na jeden dzień i po zabiegach, i oceniana skuteczność zabiegów. Nie jest ważne ile warrozy padło podczas zabiegu, lecz ile zostało w ulu. Ile zostało w ulu – na to pytanie odpowiada monitoring opadłej warrozy (ilość martwej warrozy/dzień) To jest zazwyczaj przez pszczelarzy pomijane, a niesamowicie ważne dla kontroli. Jest to być albo nie być rodzin pszczelich. Dlatego wymaga zapisów! Są i inne kryteria, jak np rozwoj wiosenny, zachowania higieniczne, tudzież zwartość czerwiu, czy zimowanie, trzymanie na plastrach. To można odczytać- zinterpretować z wszystkich zapisów w programie. (zabawne są teksty na forach o ocenie matek … a po co kupować matki? A to inne pytanie)

Programów komputerowych jest dużo, bardzo rozbudowane, wymagające stosunkowo dużo czasu na wklepanie zapisów z pasieki, w tym tych narzucających wpisy czynności których nie potrzeba i wręcz nie należy wykonywać. Dla mnie pomocny jest program na androida Bee HİVE TRACKER 2.0.1. Dlaczego właśnie ten program? To co jest ważne (i tylko to!), to mogę sobie w tym programie sam poukładać! w sekundzie wybrać i zapisać. Są to sekundy na czynności z programem na miejscu przy ulach!. Wszystko co zapisane można w każdej chwili wyeksportować do arkusza kalkulacyjnego excel i do woli analizować.

Krótki opis.

Quenn – matka, jak jest w ulu, zaznacza się kwadracik. Egg – czerw – jak jest, zaznacza się kwadracik. Gdy tego się nie zaznaczy, to przy przeglądaniu rekordów usłyszy się sygnał dzwiękowy. (brak czerwu, matki to oczywiste wymaga interwencji) Dalej Queen oring – wpisuję krótko pochodzenie matki np Peschetz. Queen yeaer – wpisuję rok matki. Brood fram wpisuję 1 dla super czerwienia, 2 dla czerwienia dobrego, 3 czerwienie złe, 4,5 choroba. Bee frames – wpisuję liczbę ramek ale w postaci 10, 20, 30 lub 40 co odpowiada korpusom 1, 2, 3, 4. Pozostałe przyciski to Honey, Status, +tekst. Po naciśnięciu wybiera się żądany tekst z listy, który uprzednio trzeba wpisać (aby utworzyć listę do wyboru). (Honey mam: dużo, średnio, mało, a Status: spokojne, niespokojne, złośliwe.

W sdcard trzeba założyć katalog bee i w nim umieścić pliki text.txt, status.txt, honey.txt sdcard/bee/text.txt o treści (edytorem tekstowym, może być word ale zapisać z rozszerzeniem .txt)

Moja propozycja wynikająca z opisu wyżej: Ctr,D,X,A,H,W,!,AS,T,O,F (Ctr -kontrola, D-zabieranie czerwu trutowego, A-zabieranie czerwiu i pszczół, X-odnotowanie nastroju rojowego, H-zakładanie miodni, W-wirowanie miodu, !-rójka, AS-kwas mrówkowy, T-Teilen und behandeln, O-kwas szczawiowy, F-podkarmianie. sdcard/bee/status.txt o treści: spokojne, niespokojne, złośliwe.

Z Menu settings wgrywa się te zapisy i save. Można również bezpośrednio wypisać dane do + text i status,w menu Settings. Jeżeli chodzi o Honey to w menu Settings w Honey List wpisałem dużo,średnio,mało.

Hive no - wpisuje się nr rodziny (koniecznie od 01, 02 … żeby się na liście układały od początku) Uwaga, przy wpisywaniu za każdym wpisem musi być przecinek, a pomiędzy wpisami nie może być spacji! Dolne ciekawe a użyteczne ikony „14“ po naciśnięciu można wstawić datę kiedy trzeba koniecznie dokonać kontroli, ikona z kamerą – można nagrać film, obiektyw – można zeskanować kod ula – po zeskanowaniu program sam odszukuje ul i można dokonywać zapisów, (uprzednio trzeba wgrać program do odczytku kodów kreskowych, a kod - nr ula wygenerować i przypiąć do ula). Ostatnia ikona w postaci dysku, dysk - lekkie naciśnięcie zapisuje rekord, dłuższe naciśnięcie pokazuje wszystkie zapisane rekordy dla danej rodziny. Ciekawa jest pozycja List po naciśnięciu wylistowane są wszystkie rodziny z ostatnimi zapisami …

W pliku tekstowym

Pozostaje jeszcze notatnik: sdcard/bee/notepad.txt tu można zapisać ważne dane, np o pogodzie, o terminach rozpoczęcia i zakończenia kwitnienia, wychowie matek, co się uważa że trzeba, itp.

Autorowi programu wielkie podziękowanie, gratulacje - wysoka klasa - to Narzędzie Proste i zarazem

Genialne.

https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_aesrabingol.bee&hl=pl http://www.baglarbal.com/app/

Dr Gerhardowi Liebig wyrazy szacunku i podziękowania, za wskazanie propozycji zapisów pasiecznych i wytycznych dla prowadzenia własnej hodowli matek, …

  • pszczoly/inne.txt
  • ostatnio zmienione: 2022/05/22 10:38
  • przez 127.0.0.1